Po stopách uránového baníctva

18.07.2024

Urán. Slovo, ktoré desí mnoho ľudí. Súdruhovia ho používali ako likvidačný trest pre oponentov režimu, a dodnes ho používajú v obohatenej podobe na zastrašovanie. Ako sa však tento smrtiaci kov získava z hlbín zeme?

Štôlňa Ján v Hnilčíku nie je len tak hocijaká rudná baňa. Počas minulého režimu niesla označenie prísne tajné. Okrem nej mali podobné označenie aj mnohé iné štôlne po celom Slovensku a Česku. Čo bola tá prísne tajná ruda? Ako hovorí názov článku, ťažil sa tu urán. 

Práve v Hnilčíku začala séria prieskumu uránových baní. Tá neskôr pokračovala otvorením prieskumnej štôlne Eliška a Katarína, ktoré majú samostatné články. Avšak tieto miesta rozhodne neboli posledné. Bane Eliška a Katarína majú totiž svoju "veľkú sestru", a to štôlňu Lily. Jej celková dĺžka je niečo málo cez 3000m, avšak stále čaká na prieskum. Baníci z nej vyfárali pred cca tridsiatimi rokmi, a odvtedy už do nej nik nefáral. Na jej existenciu sa rokmi zabudlo, keďže oficiálne nemá ani žiadne meno. Podobne ako ďalšie uránové štôlne v okolí Tatier, aj Lily niesla jednoduché označenie číslom. 

Kopce okolo Vysokých Tatier pod sebou ukrývajú tichú hrozbu v podobe ložísk uránovej rudy. Jej kvalita je však relatívne nízka, len okolo 0.20%, a podobne je to aj s mocnosťou žíl na ložiskách o rozmeroch od pár centimetrov až po meter. Ložiská ako také sú však pomerne rozsiahle. Sprístupnené boli približne ôsmimi dielami, ktoré boli buď len prieskumné, alebo priamo ťažobné ako napríklad štôlňa Lily alebo Svätá Barbora. 

Urán sa však na našom území našťastie nikdy nespracovával, a po vyťažení putoval priamo do štátov niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Určitá záťaž na životné prostredie však ostala aj na Slovensku, konkrétne sa jedná o otvorené povrchovo dobývané ložisko v Hnilčíku, ale aj o haldy s obsahom uránovej rudy len tak voľne v lesoch. Ostalo však aj okolo 57 štôlní a podobný je aj počet šácht. Väčšina z nich sa nachádza práve na Spiši, no pár ich je aj okolo Trenčína a Nového Mesta nad Váhom. Nie každá štôlňa prešla po ukončení ťažby likvidáciou, takže mnohé stále svietia na zozname miest, ktoré plánujem preskúmať. 

Táto séria zatiaľ obsahuje 3 články a videá, no čoskoro by sa mohla rozrásť o ďalšie.