Štôlňa Strieborná - klenot Popradu

22.11.2024
Štôlňa Strieborná. Niekto ju pozná, niekto o nej v živote nepočul, no i tak stále púta pozornosť nejedného montanistu či geoturistu. Donedávna sa o nej však vôbec nevedelo. Na jej existenciu sa prišlo len vďaka tomu, že začala zaplavovať nižšie položené budovy a objekty. Zatiaľ sa nepozná ani jej oficiálne meno, no predpokladá sa, že bola zasvätená jednému zo svätcov. Meno Strieborná vzniklo odvodením od historického názvu kopca Zámčisko - Silberberg.


Kvetnica ako taká bola v minulosti relatívne významná banská lokalita bohatá hlavne na meď, a podobne ako aj inde na Slovensku, našlo sa tu aj zlato a striebro. V okolí bolo mnoho baní, avšak dodnes sa zachovali len tri, a štvrtá, ktorá je podľa svedectva zosnulého pamätníka "poriadne bludisko", je stále neznáma. Bohužiaľ už nik nepozná ani len približné miesto, kde by sa vstup do tohto tajomného podzemia mohol nachádzať. Okrem baní na Kvetnici existovala aj banícka osada Stríž, v ktorej okolí sa rovnako predpokladá viacero baní. 

Hoci by sa podľa novodobého názvu Strieborná dal odhaliť zámer, čo plánovali starci hľadať a ťažiť, opak je pravdou. Namiesto striebra sa v nej tažila medená ruda. Celkovo sa vytvorili dva horizonty, z čoho horný má dĺžku okolo 200m, a ponúka viacero zaujímavých detailov. Druhý obzor je momentálne pod vodou, takže sa len môžeme domnievať, čo ešte štôlňa tají. Svoje tajomstvá si stále stráži aj na hornom obzore, kde je predpoklad, že z neho pokračujú ešte dve chodby. Jedna je ukrytá za banskou výstužou, a druhá je zasypaná "výmurovkou". 

Pár rokov dozadu mala štôlňa len niečo málo cez 30m, a končila závalom. Vďaka nadšeniu a odhodlaniu členov Baníckeho cechu Horného Spiša (O.Z.) sa tento zával podarilo prezmáhať, a štôlňa sa tak otvorila v plnej dĺžke. Hneď na začiatku štôlne sa nachádza najhorší a najnáročnejší úsek v podobe nízkej úzkej ručne razenej chodby. Neraz som sa v nej pozdravil hlavou o strop ;D. Po prekonaní tohto zradného úseku sa dostávame do vysokej a podstatne širšej chodby. Vedie z nej slepá odbočka končiaca čelbou. V tejto časti je taktiež komín vedúci až na povrch. Po pár metroch sa dostávame na tú najkrajšiu časť bane - zatopenú šachtu vedúcu na nižšie poschodie. Voda v šachte je priezračne čistá, nedotknutá. Za šachtou sa nachádza relatívne veľká dobývka, z ktorej chodba pokračuje ešte niekoľko metrov až ku čelbe. V jednom úseku je možné vidieť žilky miestneho drahokamu v podobe achátu, malachitu, a zaujímavá náteková výzdoba lemujúca jednu stenu chodby.

Štôlňa nám však neukázala len svoje tajomstvá. Našli sa v nej hneď dva nové minerály - eritit a tirolit.

Okrem Striebornej sa zachovala aj štôlňa Sv. Helena, a novo upravená a pomenovaná štôlňa Pod Zámčiskom, ktorá je však kompletne zatopená, a tak aj ostane ponechaná. V súčasnosti sú štôlne Helena a Strieborná neprístupné, avšak na sprístupnení Striebornej sa intenzívne pracuje. Po sprístupnení si pozornejší návštevník môže všimnúť banský telefón, ktorý sme umiestnili relatívne nenápadne v útrobách štôlne.

Postup prác si môžte pozrieť na Facebooku Baníckeho cechu Horného Spiša: https://www.facebook.com/share/Lg1jj85LUHL6qWj7/




Štôlňa Pod Zámčiskom

*poznámka autora*
Ešte jedna zaujímavosť:

Našťastie sa do nej nikdy nepodarilo vniknúť klubu "chemikov", po ktorého pôsobení v baniach ostávajú chemické svetlá a vyvŕtané diery po kotvení, ako napríklad v štôlni "svätý grál baníctva" alebo "salamandria štôlňa".